לשאלות ומידע על מגוון הקורסים והסדנאות שלנו, התקשרו: 077-8040591 ונשמח לעזור. ליצירת קשר דרך פייסבוק מסנג׳ר לחצו כאן

טיפים לצילום עשן

צילומי עשן הם צילומים מיוחדים מאוד, מפני שאף פעם לא ניתן לדעת איזו תמונה תצא כשמתחילים. האפשרויות הנן אין סופיות כמו הצורות השונות שהעשן מפיק וככל שמצלמים יותר, מגלים יותר אפשרויות.
להרשמה ופרטים נוספים, צרו איתנו קשר בטלפון 0774090280 או צרו קשר דרך הטופס למטה, ואנו נחזור אליכם בהקדם.

צילומי עשן הם צילומים מיוחדים מאוד, מפני שאף פעם לא ניתן לדעת איזו תמונה תצא כשמתחילים. האפשרויות הנן אין סופיות כמו הצורות השונות שהעשן מפיק וככל שמצלמים יותר, מגלים יותר אפשרויות.

אחרי שעות רבות של שאיפת עשן, תומר יעקובסון הכין מספר טיפים שיהפכו את טכניקת צילום העשן שלכם לקלילה ומקצועית

קצת תאוריה

העשן יוצר מערבולות. בהתחלה הוא יוצא ממקור העשן שהוא ישר ואחרי כמה סנטימטרים הוא הופך להיות לא יציב וזאת כתוצאה מהאוויר החם שעולה למעלה.

העובדה זהו הופכת העשן למושא צילום כל כך אטרקטיבי ומאפשרת לנו לצפות את המערבולות הללו לחכות להן ואז לצלם אותן. אז אתם מחפשים את המערבולות הללו שאתם באים לצלם ואתם תמצאו אותן בלי הרבה בעיות.

בשביל לקבל קצת שליטה על הזרימה של העשן רצוי לצלם אותו בסביבה די רגועה מבחינת זרימת האוויר כלומר תסגרו חלונות ודלתות באזור וככה תקבלו זרימה צפויה ואחידה של העשן כלפי מעלה.

צילום עשן
צילום עשן

המצרכים הנדרשים

קטורת: מחולל העשן שאני משתמש בו בד”כ. הוא זול, מוציא עשן סמיך ומסריח את החדר שאתם מצלמים

במידה שניתן לחיות איתה. שאתם קונים את הקטורת שימו לב לריח (כי אתם תהיו תקועים איתו במהלך הצילום ושעה אחריו:-) וכן שימו לב שאתם לא קונים קטורת דקה מידי שתפיק עשן דליל שקשה לצלם אותו.

רצוי לקנות גם מעמד לקטורת למנוע לכלוך ולייצב את הקטורת למקום. זה ממש זול דרך אגב ומצדיק את הקניה.

מצלמה

כל מצלמה שיכולה לצלם במצב מאקרו ולהתפקס ממרחק של 10 סנטימטרים. הנקודה הזאת הכרחית. בשביל לתפוס את המערבולות (שהן בעצם קטנות מידי) אתם צריכים לצלם מקרוב. כמו כן, המצלמה שלכם צריכה להיות מופעלת במצב ידני (M), שום מצב אוטומטי לא יעזור לנו כאן. לצילומי עשן אני משתמש בקאנון G9 שהיא בעצם מצלמת פוקט מקצועית עם יכולות מאקרו מדהימות. היא יכולה להפתפקס ממרחק של סנטימטר וקל מאוד לצלם איתה במצב מאקרו. אבל אתם יכולים להשתמש בכל מצלמה עם עדשת מאקרו כמובן.

מבזק

אתם חייבים מבזק (פלאש) בשביל לצלם את העשן. אני משתמש בVivitar 285 HV שהוא אחת הקניות המוצלחות והזולות שעשיתי. אתם יכולים להשתמש במבזק שלכם כל עוד יש לו את התכונות הבאות:

ראש מתכוונן – היכולת להטות את ראש המבזק עוזרת מאוד בהבזקה על המערבולות ורק עליהן. לרב המבזקים המודרניים יש את היכולת הזו

יכולת לשליטה על עוצמת המבזק – אנחנו מצלמים במצב יידני ורצוי לשלוט במידת עוצמת האור שהמבזק מפיק. גם כאן לרב המבזקים החדשים יש את היכולת הזו.

יכולת הפעלת המבזק מרחוק – תנאי הכרחי בלי הנחות הפעם… אתם תצלמו מכיוון אחד בעוד המבזק יהיה במקום אחר ולכן צריכה להיות לכם שליטה מרחוק על המבזק. יש כמה שיטות להשיג שליטה חיונית שכזאת,אני משתמש בשליטה אלחוטית שרכשתי בעבור מחיר של פיצה עם תוספות. המוצר נקרא Cactus והוא כולל טריגר שמתחבר לתושבת המבזק במצלמה ורסיבר שמתחבר על המבזק. וכך במרחק של כמה עשרות מטר כל צילום שלכם משדר פקודה למבזק שמבזיק בזמן הנכון.

ג’ל כחול על המבזק

אופציונאלי, ג’ל צבעוני זאת חתיכה שקופה למחצה בגוון מסוים המשפיעה על צבע אור המבזק שלכם. זה נותן לכם גוון כחלחל לעשן המצולם ועוזר מאוד בצביעת העשן בפוטושופ.

כוורת למבזק (רכיב הכרחי)

אתם חייבים לצמצם את מידת הזווית של אלומת האור שיוצאת מהמבזק שלכם. אתם רוצים שהעשן יפגע רק בעשן: לא במצלמה שלכם ולא ברקע של הצילום. קצת קרטון ודבק ואתם מסודרים, ישנם מדריכים קלים מאוד באינטרנט להכנת כוורת.

פלאש עם כוורת לצילום עשן
פלאש עם כוורת לצילום עשן

חצובה

רצוי מאוד להעמיד את המבזק על חצובה כדי לשמור עליו ולקבל דרך נוחה לכוון אותו לכיוון הרצוי שלכם.

רקע שחור

אני משתמש בבד שחור שקניתי בשוק בעבור 20 שקל. שאתם קונים בד תבדקו שהוא לא מהסוג המבריק שמחזיר אור.

הצילום עצמו

OK אז יש לכם את כל המצרכים הדרושים. עכשיו אפשר לצלם! אתם מעמידים את הקטורת על המעמד שלה על שולחן. מאחוריו אתם פורסים את הבד השחור שלכם במרחק של כחצי מטר.

מאחד הצדדים של הקטורת את מעמידים את החצובה עם המבזק מחובר אליה (המבזק מכוון על 1/4 עוצמה) ומוודאים שהמבזק מגיב למצלמה שלכם מרחוק כמו שסיכמנו. כמו כן יש עליו ג’ל כחול וכוורת שמצמצמת את האור שלו אתם מדליקים את הקטורת ומחכים כמה שניות עד שהעשן מתחיל לעלות למעלה ומתחילים לחפש את המערבולות. הן בדרך כלל יתחילו באותו גובה וזה הגובה שהמבזק שלכם צריך להיות מכוון עליו.

עכשיו אתם מכוונים את המצלמה לפוקוס ידני למרחק של 10 סנטימטרים, בודקים שאתם על ISO נמוך (למנוע רעש), מעבירים למצב ידני M ,מכוונים את מהירות התריס ל1/200 או 1/250 את מפתח הצמצם ל f5.6 ועושים צילום ניסיון ממרחק של 10 סנטימטר מהמערבולות.

תסתכלו על מסך המצלמה על התמונה שמתקבלת. העשן יוצא בהיר מידי? תסגרו את הצמצם שלכם ל 8/F או שתחלישו את אור המבזק ל1/16 כח. העשן חשוך מידיי? תפתחו את הצמצם בדרגה אחת (לא רצוי כי עומק השדה שלכם לא יהיה מדהים) או תגבירו את עוצמת המבזק ל1/2 (רצוי).

ברגע שהחשיפה נראית טוב אתם בעניינים. שימו לב ל2 דברים: אין אור על הרקע השחור שלכם והוא עדיין שחור לגמרי וכמו כן, אין הבהקים בכלל בתוך העדשה. רק העשן והמערבולות שלו מוארים.

צילום עשן שחור לבן

זה היה פשוט לא? אז למה לא יוצאות לכם תמונות טובות? כי אין לכם סבלנות זה למה.

כדי לתפוס מערבולת “שווה” אתם צריכים לצלם בין 100 ל 200 צילומים. אין הנחות כאן. יכול להיות לכם מזל של מתחילים אבל תאמינו לי, צריך המון סבלנות בצילומי עשן.

אז פשוט תמשיכו לצלם לפחות עד שהקטורת תיגמר. תלכו למחשב ותראו מה יצא.

בחרו את 3-5 התמונות הטובות ביותר וקחו אותן לפוטושופ למקצה שיפורים.

התמונה למטה נערכה באמצעות שכפול השכבה והוספת גרדיאנט צבעוני מעל לעשן.

צילום עשן צבעוני

כל הזכויות על הטקסט והתמונות שמורות לרועי גליץ. אין לעשות כל שימוש כל שימוש ללא אישור מראש ובכתב. תודה.

דילוג לתוכן