לשאלות ומידע על מגוון הקורסים והסדנאות שלנו, התקשרו: 077-8040591 ונשמח לעזור. ליצירת קשר דרך פייסבוק מסנג׳ר לחצו כאן

צילום נוף

טיפים לצילום נוף

להרשמה ופרטים נוספים, צרו איתנו קשר בטלפון 0774090280 או צרו קשר דרך הטופס למטה, ואנו נחזור אליכם בהקדם.

צילום נוף הוא אחד מאותם סוגי הצילום אשר כולנו עושים כל הזמן ובכל טיול בארץ ובחו"ל. יחד עם זאת, צילום נוף הוא אחד מסוגי הצילום הקשים ביותר לביצוע איכותי ומעניין. הפעם אני אשתדל לתת לכם את הכלים הכי חשובים ושימושיים לצילום כאשר המראות של הטבע מכים בכם במלוא עוצמתם.

תאורה

כמובן שאין לנו שום אפשרות לעשות שימוש בתאורה מלאכותית, אלא אנחנו תלויים בשמש (ובירח) להאיר לנו את הסצנה. השליטה היחידה שלנו (אלא אם תלמדו אותי אחרת) היא באמצעות בחירה מושכלת בשעות הצילום שלנו כדי לקבל את התאורה הטובה ביותר. תכירו את הנוף אותו אתם רוצים לצלם ותחליטו כיצד ובאיזו שעה תקבלו את התאורה הטובה ביותר עליו.

 image001

 קומפוזיציה

בצילום נוף כללי הקומפוזיציה חלים בתוקף מלא. מאחר ועיקר צילום הנוף הוא הקווים המנחים, אנחנו נאתר את אותם הקווים ונחזק אותם כדי להדגיש את המבנה של התמונה, להוליך את העין של הצופה ולקבל בסופו של דבר תמונה שהיא נעימה לעין. יש הרבה מאוד צילומי נוף שהם ללא נושא. אבל שימו לב שברגע שאתם מכניסים נושא ומדגישים אותו כמו שצריך – התמונה מקבלת מימד אחר לגמרי ועוצמה שהצופה יזכור למשך הרבה יותר זמן.

image002

 תנועה

לצילומי נוף יש לעיתים נטייה להיראות קצת משעממים, ולכן אנחנו נשתדל להכניס תנועה לפריים כדי להכניס קצת אקשן למשוואה. התנועה יכולה להיות תנועה של עננים בשמיים, מים בים או מפלים או אפילו בעלי חיים נודדים. את התנועה נשיג באמצעות שימוש במהירויות תריס איטיות על גבי חצובה. למקרה שיש לנו יותר מדיי אור – אנחנו נשתמש בפילטר ND אשר מפחית את כמות האור בפאקטור משמעותי.

 image003

שמיים

שמיים טובים יכולים לעשות את התמונה וכשאני אומר שמיים טובים אני מתכוון בעיקר לעננות מעניינת. זה יכול להיות ענני נוצה גבוהים ונעימים לעין, ענני כבשה חמודים שמשלימים את התמונה או עננות מיוחדת אשר יוצרת פסים מאופק לאופק ופשוט הופכת את התמונה למשהו אחר לגמרי.

 image004

פילטרים

פילטרים (מסננים) נועדו לשפר את הצילום שלכם ובעיקר בצילומי נוף. פילטר פולרייזר (מקטב) ייתן לכם שמיים כהים ויפים וינטרל השתקפויות היכן שהן יפריעו לכם. פילטר מסוג ND הדרגתי יאפשר לכם לחשוף בצורה מדוייקת גם את הקרקע הכהה וגם את השמיים הבהירים ופילטרים אחרים יאפשרו לכם יצירתיות כאוות נפשכם.

image005

HDR

אי אפשר לדבר על צילומי נוף מבלי להזכיר HDR. HDR זו טכניקה שמטרתה היא להגדיל את הטווח הדינמי של התמונה ובכך ללכוד פרטים גם באיזורים הבהירים של הפריים וגם האיזורים הכהים של הפריים. המשמעות היא צילום שתיים או שלוש תמונות ברמות חשיפה שונות ושילוב שלהן באמצעות תוכנה כגון פוטושופ, פוטומטיקס או אחרות.

 image006

שחור לבן

צילומי נוף בשחור לבן היו קיימים הרבה לפני הצילומים בצבע וישנם צלמים אשר עשו היסטוריה באמצעות צילומי נוף בשחור לבן כגון אנסל אדמס המפורסם. צילום נוף בשחור לבן יוצר משהו מאוד מעניין ומיוחד, נוף אשר אנחנו לא רגילים לראות אותו בחיי היום-יום. הקווים נעשים הרבה יותר בולטים וחזקים והקונטרסט מושך את העין בצורה מעמיקה יותר.

image007

זווית עדשה

באמצעות עדשות רחבות במיוחד אנחנו יכולים ליצור פרספקטיבות מעניינות יותר ולתפוס פריימים רחבים ומעניינים. ניתן אפילו להשתמש בפנורמה על מנת לתפוס שטח הרבה יותר רחב מזווית העדשה איתה אנחנו מצלמים. באמצעות שימוש בעדשות באורכי מוקד גדולים אנחנו יכולים לקבל פרספקטיבה שטוחה יותר ו"לקרב" הרים רחוקים לנופים קרובים.

image008

חדות

הטכניקה מאוד חשובה לנו כדי לקבל צילומים איכותיים אשר אותם ניתן גם להגדיל ואף לפרסם בעולם הגדול. חשוב להקפיד על שימוש בצמצם האופטימלי כדי להוציא את המקסימום שהעדשה יודעת לתת, כדאי מאוד להשתמש ב-ISO נמוך כדי לקבל תמונות נקיות לחלוטין מרעש ויש לעשות שימוש בחצובה אם אין לנו מספיק אור ומהירויות התריס נמוכות מדיי.

image009

יצירתיות

גם כאן אנחנו נרצה לחדש ולהעביר לצופה חוויה חדשה ומיוחדת. זה יכול להיות באמצעות שימוש בהשתקפויות, צללים, צלליות ותאורה ייחודית. תחשבו איך אתם יכולים להציג את הצילומים שלכם בצורה אחרת ומיוחדת כדי להרשים ולהשאיר רושם בסופו של דבר.

 image010


הטיפים האלו הם מאוד חשובים ומאוד קלים ליישום, אבל בסופו של דבר הטיפ הכי חשוב הוא – צאו לצלם! תגיעו למקומות היפים ביותר בארץ והמקומות המדהימים ביותר בעולם, תעמדו מול פאר היצירה וצלמו אותו כך שתוציאו ממנו את המירב והמיטב. מכאן, הכל בידיים שלכם.

שלכם,
רועי גליץ

כל הזכויות על הטקסט והתמונות שמורות לרועי גליץ. אין לעשות כל שימוש כל שימוש ללא אישור מראש ובכתב. תודה.

דילוג לתוכן