לשאלות ומידע על מגוון הקורסים והסדנאות שלנו, התקשרו: 077-8040591 ונשמח לעזור. ליצירת קשר דרך פייסבוק מסנג׳ר לחצו כאן

גליץ

ירושלים בתמונות מלפני 170 שנים

להרשמה ופרטים נוספים, צרו איתנו קשר בטלפון 0774090280 או צרו קשר דרך הטופס למטה, ואנו נחזור אליכם בהקדם.

היום מצוין ברחבי המדינה, יום ירושלים. גם אנחנו בגליץ לא נותרנו אדישים וחיפשנו כמובן את ההקשר הצילומי.
אין באמת דרך טובה יותר מאשר להסביר את המהפכה שעברה על העיר הזאת מאשר מצילומים. ארץ ישראל היתה יעד מבוקש לתיירים הראשונים של המאה ה-19. הסיפורים על "ארץ הקודש" הקסימו את מוחותיהם של המאמינים ברחבי העולם כולו והצלמים הראשונים מיהרו לצלם ולהראות לעולם את פניה האמיתיות של הארץ.

הצילומים הראשונים

ירושלים כאמור היתה מוקד עלייה לרגל במשך אלפי שנים. הצליינים נטו לפאר ולהאדיר את דמותה של ירושליים. בלב המאמינים  דמותה של ירושליים הפכה כמעט מיסטית השופעת מכל טוב ( זבת חלב ודבש…). כמו מארק טווין שהטיב לתאר את אכזבתו ממראה הארץ בספרו "מסע התענוגות בארץ הקודש", כך גם וודאי התאכזבו הצלמים לגלות שבמקום ההוד והפאר  שהכירו מהסיפורים על העיר הנשגבת בכנסיות הם גילו ארץ שוממה וזנוחה. כיום לשמחתנו, נותרו הצילומים כמסמך תיעודי מרתק המאפשר לנו בקלות לראות את המהפך הגדול שעבר על העיר ברבות השנים.

יוסף והדגרוטיפ

ב-1844 הדהד ברחבי העיר העתיקה של ירושלים ה"קליק" הראשון.
ממצלמתו של הצלם הצרפתי, יוסף-פיליברט גירו דה פרנגיי. יוסף למד על השימוש בדגרוטיפ, שהיא המצלמה הראשונה, יכול להיות שאפילו מלואיס דגר בעצמו. גירו דה פרנגיי התעניין מאוד בארכיטקטורה המזרח תיכונית ובין השנים1841-1844 נסע ברחבי מזרח מדינות הים התיכון וצילם כ900 צילומים של נוף ארכיטקטורה ופורטרטים. אופי הצילומים בצילומים אלו היה שונה בהרבה מהיום וזאת בשל החשיפות הארוכות אליהן נדרשו הצלמים הראשונים. לכן לרוב צילמו אותם צלמים נושאים קבועים כמו בצילום נופים, צילום ארכיטקטורה וצילום פורטרטים סטטים ( שבהם היה על המצולמים להישאר יציבים ככל שיוכלו, גם בעזרת חצובות מיוחדות להחזקת ראש המצולם).זאת אחת הסיבות שבצילומים הראשונים העיר נראית שוממת.
הצילומים של ירושלים נחשפו רק ב-1920 לאחר מותו של יוסף בתיבה סגורה באחד מנכסיו והובאו לידיעת הציבור רק כ 80 שנה לאחר מכן.

מגדל דויד- מבט מכיוון בריכת הסולטן
מגדל דויד- מבט מכיוון בריכת הסולטן
כיפת הסלע - מבט מחוץ לחומות העיר העתיקה לכיוון דחום מערב
כיפת הסלע – מבט מחוץ לחומות העיר העתיקה לכיוון דחום מערב

Jerusalem, ca. 1844 (2)

Jerusalem, ca. 1844 (3)

נחל קידרון לכיוון דרום מזרח
נחל קידרון לכיוון דרום מזרח
הר הבית - מבט על מסגד אל אקצה לצפון מזרח
הר הבית – מבט על מסגד אל אקצה לצפון מזרח
הר הבית - מבט על מסגד אל אקצה לצפון מזרח
הר הבית – מבט על מסגד אל אקצה לצפון מזרח

רוצים  לדעת לצלם תמונות טובות יותר? מוזמנים להצטרף לאחד מהקורסים המדהימים שלנו בגליץ בית הספר לצילום, ולשדרג את הצילומים שלכם – 0774090280 או ללחוץ כאן – קורס צילום למתחילים

אנחנו צוות המדריכים של גליץ בית הספר לצילום ואנו מאמינים בהפצת הידע בצילום ובכך שכל אחד יכול ללמוד את סודות התמונה הטובה. אתם מוזמנים לעזור ולשתף עם חברים ואנחנו מאמינים שנפגוש אתכם אישית באחד הקורסים שלנו.

כל הזכויות על הטקסט והתמונות שמורות לגליץ, בית ספר לצילום. אין לעשות כל שימוש כל שימוש ללא אישור מראש ובכתב. תודה.

דילוג לתוכן